Лист Асоціації до МОН України щодо захисту законних прав працівників та проведення тарифікації педагогів

03.10.2022

Звернення  голови правління  Асоціації  від  29.09.2022     № 12

Генеральному директору

Директорату дошкільної, шкільної,

позашкільної та інклюзивної освіти

                                                                                         Олегу ЄРЕСЬКУ

 

Щодо захисту законних прав працівників та

проведення тарифікації педагогів закладів

дошкільної освіти  

 

Шановний Олеже Вікторовичу!

 

До правління ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти» все частіше звертаються працівники закладів дошкільної освіти з проханням сприяти у захисті законних прав, зокрема їм не дозволяють працювати дистанційно, відправляють у відпустки за власний рахунок, оголошують простій, призупиняють дію трудового договору, проводять тарифікацію з розрахунку кількості дітей, які можуть одночасно знаходитися в укритті, не враховуючи кількість дітей за списком та кількості загальної кількості груп у закладі.

Вважаємо це порушенням норм чинного законодавства, оскільки відповідно до частини першої статті 571 Закону України «Про освіту», що набув чинності 20.03.2022, працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період), були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується, зокрема, організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників; збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.

Стаття 9 Закону України «Про освіту» містить норму, що однією з форм здобуття освіти є дистанційна форма здобуття освіти. Вона визначається, як «індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій». Заклади дошкільної освіти можуть організовувати освітній процес за різними формами. Взаємодія з родинами в умовах впровадження дистанційної освіти можлива у форматі «педагог – батьки – дитина». Таку роботу в умовах організації освітнього процесу у дистанційному форматі можуть здійснювати  вихователі-методисти, вихователі, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, інструктори з фізкультури, музичні керівники, практичні психологи, керівники гуртків. 

Вважаємо також, що при проведенні тарифікації педагогічних працівників закладів дошкільної освіти має враховуєтися кількість груп та кількість дітей за списком (без урахування потужності укриття закладу), та з урахуванням різних форм проведення освітнього процесу (офлайн та онлайн).

Якщо працівники закладу дошкільної освіти не можуть виконувати роботу дистанційно, можна оголосити простій.  Однак при цьому працівники не повинні виконувати свої посадові обов’язки.

Упевнені, що призупинити дію трудових договорів з працівниками — це саме останнє, що може зробити роботодавець. Цю норму можна застосовувати, якщо одночасно і працівник, і роботодавець не можуть виконувати обов’язки. Ці дві умови мають виконуватися одночасно. 

Вважаємо також, що відпустку за власний рахунок можна надати лише за бажанням працівника. 

Незважаючи на надані раніше роз’яснення МОН, просимо надати відповіді щодо правомірності питань, порушених у листі (тарифікація, простій, призупитнення дії трудових договорів, відпустка за власний рахунок).

Просимо надіслати відповідь на електронну адресу nomelianenko@expertus.com.ua 

Заздалегідь вдячні за відповідь.  

 

 З повагою 

голова правління                          Ніна ОМЕЛЬЯНЕНКО