ПРИНЦИПИ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

22.12.2021

Кожна третя дитина в Україні має різні проблеми з харчуванням. Через це, зокрема, приблизно 30 % неповнолітніх українців страждають від надлишкової маси тіла. На відміну від дорослих, діти не можуть самотужки визначати, яку їжу їм споживати, звідки і у якій кількості брати вітаміни та мікроелементи. Тому повноцінне харчування малечі — завдання та виклик для їхніх батьків.

 

platforma-zna%d1%97mo 

 

Професор, педіатр вищої категорії Сергій Няньковський майже 20 років досліджує харчування дітей різного віку. В інтерв’ю він розповідає про те, якими мають бути перекуси дошкільнят і що насправді необхідно для повноцінного розвитку дітей.

 

Якими є головні принципи харчування дітей дошкільного віку, про які мають знати батьки? Коли й наскільки можна від них відходити?

 

Потрібно розуміти, що діти відрізняються від дорослих по-перше тим, що швидко ростуть. Щоб оптимально розвиватися, малюкам, особливо найменшим, потрібно отримувати всі нутрієнти. Існує міф, що дитині немає від чого втомлюватися в дитсадку. Насправді ж дошкільні установи для малечі — як робота. Діти витрачають там чимало енергії, а тому мають її поповнювати завдяки їжі та відпочинку.

Дуже часто в дітей дошкільного віку виникає так званий синдром дезадаптації — порушення вироблення нових харчових звичок, що призводить до того, що вони перестають їсти. Приблизно третина дошкільнят відмовляються від сніданку. Річ у тому, що початок нового навчального року, нова атмосфера досить стресові. Зміна загальних принципів життя і харчування від домашнього до змішаного можуть призводити до розладів шлунково-кишкового тракту. Як наслідок, можуть також розвиватися дефіцитні стани, зокрема, нестача кальцію, заліза та різних груп вітамінів.

Але проблема не тільки в стресі, викликаному початком нового навчального року. А й у тому, що батьки часто вважають, що їхнє домашнє харчування нормальне, хоча це може й бути не так. Тому головний принцип харчування дітей дошкільного віку — це збалансованість у вигляді щонайкраще п’яти прийомів їжі. А ще контроль якості продуктів і страв спочатку вдома, а вже потім у дитсадку чи школі.

 

Як батькам зрозуміти, що харчування дітей у закладах дошкільної освіти відповідає цим принципам? На що насамперед звертати увагу?

 

Усе достатньо просто. По-перше, потрібно звернути увагу на апетит дитини. Якщо він задовільний і малеча повноцінно харчується, тобто від трьох до п’яти разів на добу, — це вже показник норми. По-друге, звернути увагу на масу тіла дитини. Причому тут мова йде про обидві сторони медалі — як про надлишкову вагу, так і про худорлявість. Знову-таки, діти несамостійні. Вони повторюють харчові звички своїх батьків. Багато їсти перед сном, вечеряти, переглядаючи щось по телевізору, дотримуватися дієти, яку не призначив лікар, бути вегетаріанцем — ось яскраві приклади наслідування родинних харчових звичок.

 

Докладніше