Екскурсія до ставки «Вервольф» учасників Координаційної ради у Вінниці

23.05.2019

Ставка Гітлера Вервольф (нім. Werwolf — вовкулака) розміщувалася за 8 км на північ від м. Вінниця біля смт. Стрижавка. Вона призначалася для керування військовими діями на Східному фронті, а деякі дослідники припускають, що навіть і для подальших бойових дій у напрямку Ірану та Індії.

Адольф Гітлер був у «Вервольфі» тричі, загальна тривалість перебування — 156днів: за свідченнями його біографів, на жодній з інших ставок фюрер не провів так багато часу.

 

koord-rada-vinnc-verfolf-1 koord-rada-vinnc-verfolf-3 koord-rada-vinnc-verfolf-2

Будівництво ставки Гітлера «Вервольф» за 8 кілометрів на північ від Вінниці, на ділянці лісу завдовжки близько 2,5 км і завширшки близько 300 м, велося у два етапи: жовтень 1941 — вересень 1942 і грудень 1942 — липень 1943.

 

Першу чергу було здано в експлуатацію у квітні 1942 року. Спочатку ставка мала кодову назву «Eichenhain» (нім. Дубовий гай), а потім — «Werwolf» (нім. Вовкулака) або, всупереч правопису, за бажанням Гітлера, «Wehrwolf» (нім. Озброєний вовк або Вовк-захисник).

 

koord-rada-vinnc-verfolf-4 koord-rada-vinnc-verfolf-6 koord-rada-vinnc-verfolf-5

 

На закритій центральній території ставки розміщувалися будинок фюрера з бомбосховищем, бункер для офіцерів, приміщення служби безпеки, будинки та їдальня для високопосадовців, генералів, керівників збройних сил, персональних ад’ютантів, секретарок, преси, прислуги; лазня і перукарня, телефонна станція, спортивна зала, готель, казино, басейн. У загальній частині ставки розмістилися складські приміщення, житлові будинки.

 

Всеукраїнська громадська організація «Асоціація працівників дошкільної освіти» висловлює щиру вдячність організаторам за незабутню екскурсійну програму у Вінниці.