Державна інспекція навчальних закладів: ВІД ПЕРЕВІРОК – ДО ПАРТНЕРСТВА

28.01.2017

Останнім часом усе частіше доводиться чути, що Державна інспекція навчальних закладів поступово, але впевнено змінюється. З карального органу вона перетворюється на доброго порадника і партнера, чия мета – не покарати, а допомогти. Такі думки неодноразово звучали і на розширеному засіданні колегії ДІНЗ, що відбулася напередодні Нового року, підсумувала результати діяльності установи за минулий рік і окреслила пріоритети на нинішній.

На засіданні були присутні члени колегії, керівники управлінь державної інспекції, члени громадської та науково-експертної рад при ДІНЗ та їхні голови – Олена Биковська й Роман Васько, які разом із головою ДІНЗ Русланом Гураком звітували про результати діяльності очолюваних ними структур. Але найбільший інтерес усе-таки викликав звіт самого очільника Державної інспекціїнавчальних закладів, що ряснів вражаючими цифрами і фактами. На ньому і зупинимося.

Так, ДІНЗ торік провела 147 перевірок (тобто на 56 більше, ніж 2015 року). У сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти в 2016 році здійснили 45 заходів державного нагляду і контролю, що на 21 більше, ніж у 2015-му. Зокрема, перевірили діяльність 23 загальноосвітніх, чотирьох позашкільних, трьох дошкільних та 15 професійно-технічних закладів. Також інспектори ДІНЗ вивчали окремі питання діяльності 5 місцевих органів управління освітою.

Люди звертаються

До речі, 28 навчальних закладів було перевірено позапланово, на підставі звернень, що надійшли з Адміністрації Президента України, Міністерства освіти і науки, правоохоронних органів, від омбудсмена й Уповноваженого Президента України з прав дитини та від фізичних осіб. Загалом же у минулому році до ДІНЗ надійшло майже 500 звернень громадян щодо порушень їхніх прав на освіту. Це на 100 звернень більше, ніж було у 2015 році. Трактувати цей факт можна по-різному, говорить Руслан Гурак: або стан справ і справді погіршився, або у суспільстві збільшився рівень довіри до інспекції. Сам очільник ДІНЗ схиляється до другого варіанту. «Ми перетворюємося на орган, який знає, що робити і як ухвалювати рішення в системі державного нагляду і контролю. Я вважаю, що люди відчули цей посил, що ми готові захищати їхні права на доступ до освіти», – каже він. Усі звернення були належним чином проаналізовані, а всі, хто звертався, отримали відповіді.

Детально розповів Руслан Гурак про результати державного нагляду у вищих навчальних закладах – у 2016 році перевірили 103 ВНЗ державної та комунальної форм власності. Зважаючи на виявлені недоліки, підготували 70 доповідних записок міністру освіти і науки України. У результаті одному ВНЗ відтерміновано акредитацію, Міністерству освіти і науки запропоновано розглянути питання щодо дисциплінарних стягнень із восьми керівників ВНЗ, одного керівника знято з посади.

Перспективні новації

Однак нинішня діяльність ДІНЗ – це не лише перевірки, наголосив Руслан Гурак. У 2016 році інспекція визначила для себе й інші пріоритетні напрями роботи. Один з них стосується позашкілля, яке ще рік тому скаржилося на нестачу уваги з боку ДІНЗ. Тож у 2016-му вперше провели моніторинг окремих питань функціонування позашкільної освіти, результати якого представили на колегії МОН. «Міністерство високо оцінило наш моніторинг і на його підставі вже є певні управлінські рішення щодо позашкільної освіти, – зауважив Руслан Гурак. – Зокрема, висновки інспекції лягли в основу того, що базування позашкільної освіти в опорних школах є пріоритетом на наступний рік». Окрім того, за словами голови державної інспекції, на сайті ДІНЗ з’явилася карта позашкільної освіти – відкривши її, можна знайти будь-який обласний центр і дізнатися, скільки осіб працює в позашкільному навчальному закладі, скільки дітей охоплено.

Ще однією новацією стало створення експертної групи із числа висококваліфікованих фахівців. Незадовго до завершення 2016 року інспекція разом з Університетом імені Бориса Грінченка започаткувала програму з підготовки освітніх експертів ДІНЗ – у першому семінарі взяли участь 27 учасників з різних регіонів України («ОУ» писала про це у №48 від 5 грудня 2016 року).

– Ми продовжуватимемо цю роботу у 2017 році, – наголошує Руслан Гурак. – Зараз шукаємо організації, які зможуть фінансувати таке навчання. Це – окрема програма, яка розроблялася викладачами цього університету саме для освітніх експертів, яких ми долучаємо до проведення перевірок. Тільки у 2016 році, крім представників інспекції, на перевірки поїхали 440 педагогічних і науково-педагогічних працівників з різних навчальних закладів. Тобто, фактично інспекція – це не лише 42 штатні інспектори, а ще й експерти з різних галузей знань, які беруть участь у наших перевірках. Окрім того, у 2016 році у комісіях інспекції ми почали співпрацювати зі студентами – представниками Української асоціації студентського самоврядування. Коли ми їдемо на перевірки, звертаємося до цієї спілки, і вона делегує тих людей, які, приміром, розробляли положення про студентський парламент. Це дуже схвально було оцінено як самими навчальними закладами, так і громадськістю. Студенти у складі комісії перевіряють питання, що стосуються студентського самоврядування, аналізують діяльність навчального закладу щодо забезпечення дотримання прав студентів. Таким чином ми повертаємося до того, із чого мали б починати: діяльність навчального закладу має бути спрямована на те, щоби студенту було комфортно навчатися і, як результат, щоб він отримував якісні знання.

Геть стереотипи

У 2016 році інспекція приділила велику увагу і міжнародній співпраці. Працівники ДІНЗ минулого року побували в Азербайджані, Португалії, Франції, Чехії – відвідували заходи, які стосувалися роботи подібних структур. «І хоча цих міжнародних поїздок було не надто багато, кожна з них допомогла отримати корисний досвід, який можна застосувати і в нас, – каже Руслан Гурак. – А в 2017 році ми плануємо вступити до об’єднання національних і регіональних інспекцій освіти в Європі – StandingInternational Conference of Inspectorates».

Узагалі 2017 рік обіцяє бути насиченим. За словами голови ДІНЗ, серед пріоритетів на найближчий час – оновлення уніфікованих актів, з якими інспектори виїжджають на перевірки, робота над новими стандартами забезпечення якості освіти, участь у законотворчій діяльності. І, звичайно, співпраця із громадськістю, з одного боку – для роз’яснення питань про роботу інспекції, її цілі й задачі, з іншого – задля подолання певних негативних стереотипів.

– Ми намагаємося бути відкритішими, доступнішими, прагнемо разом із ВНЗ підвищувати якість освіти, – ділиться з «ОУ» Руслан Гурак. – Ми показали суспільству, що інспекція змінилася. Вона є партнером, а не мечем, котрий зобов’язаний покарати. Безумовно, є багато питань, які стосуються нормативно-правового забезпечення нашої діяльності. Ми кожного разу беремо участь у робочих групах, які працюють над законопроектом «Про освіту», тому що він по-новому підходить до державного нагляду (контролю): якщо цей закон ухвалять, ми фактично станемо центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти. Відійдемо від контролю (у тому розумінні, що до навчальних закладів приїжджають контролери, які мають знайти порушення і недоліки), перейдемо до забезпечення якості через процедуру акредитації, вивчення, дотримання відповідних стандартів. Тому ми зосереджуватимемо увагу на розробці підзаконних актів задля реалізації цієї стратегії. Нас чекаєдуже цікавий рік, ми створюємо відкриту систему і хочемо стати справжніми партнерами всіх навчальних закладів.

Наталія КУЛИК, «Освіта України» № 1 від 16 січня 2017 року